PMC_Logo.jpg 
 ساختار شکست – سطوح WBS
 فرهنگ مديريت‌پروژه – 61

 

يکي از بهترين راه‌هاي تهيه‌ي فهرست فعاليت‌ها، استفاده از ساختارهاي شکست پروژه است. WBS نوعي ساختار براي سازماندهي اجزاء پروژه است. در ساختار شکست، پروژه به بخش‌هاي کوچکتر افراز مي‌شود و اين عمل خردکردن تا زمان دستيابي به کوچکترين بسته‌ي کاري قابل کنترل ادامه مي‌يابد.

ساختار شکست براي اموري نظير تعيين مسووليت‌ها، تهيه بودجه و تعيين پيمانکاران اجرايي ابزار مناسبي است. با استفاده از WBS، برنامه‌ريز مي‌تواند برنامه‌ي کلان پروژه را برمبناي اقلام کلان و سطح بالاي پروژه تعيين‌کند، به اين برنامه Bar Chart Plan گويند.

ايده‌ي اصلي سيستم ساختارشکست پروژه برمبناي شکستن اقلام درشت پروژه به اجزاي تشکيل دهنده‌ي آن است. براي پروژه‌هاي بسيار بزرگ و پيچيده، اولين سطر WBS فعاليت‌هاي بزرگي هستند که خود به ديد يک پروژه نگريسته مي‌شوند. بسته به بزرگي و کوچکي پروژه، تعداد سطوح WBS براي پروژه‌ها متفاوت است. قدم‌هايي که معمولاً در آن پروژه به اقلام ريزتر شکسته مي‌شوند عبارتنداز:

سطح اول: کل پروژه، Total Project
سطح دوم: زير پروژه‌ها، Subprojects
سطح سوم: فعاليت‌هاي عمده و اصلي، Major tasks
سطح چهارم: بسته‌هاي کاري، Subtasks or Work Packages
سطح پنجم: فعاليت‌ها، Activities or Work elements


دقت‌داشته باشيد که کوچکترين سطحي که در WBS وجوددارد، فعاليت‌هايي است که قراراست توسط مدير پروژه و اعضاي تيمش در پروژه کنترل شوند. هريک از سطوح WBS، قابليت‌هاي کنترلي و هدايتي خاصي به مدير پروژه براي کنترل مي‌دهد؛ مسايلي که در هر سطح طرح مي‌شوند با مسايل سطح ديگر متفاوتند و توسط افرادي متفاوت از ديگري حل مي‌شوند. مثلاً در سطح دوم، سوالات در مورد انتخاب پيمانکار و حل مسايل اوست اما در سطح پنجم، مسايل از جنس هماهنگي براي اجراي فعاليت‌هايي نظير نصب تجهيزات يا ساخت قطعات است و مشکلات چيزهايي از قبيل نرسيدن مواد و ابزار يا دسترسي‌ها در سطح سايت هستند. WBS کمک مي‌کند تا مدير بتواند مشکلات هر سطح را به درستي ادراک‌کند و با روشي صحيح و استفاده از منابع درست آنها را حل‌کند.

برنامه‌ريزي کاري زمان‌بر و هزينه‌براست. براي دستيابي به اطلاعات صحيح و دقيق سطوح پاييني WBS و رهگيري آنها، تيم برنامه‌ريزي با تعداد نفراتي مناسب لازم است و اين تيم بايد زمان کافي براي برنامه‌ريزي داشته‌باشد.


يکي از کاربردهاي WBS سرعت بخشيدن به امر برنامه‌ريزي است. در ابتداي پروژه از يک سو داده‌هاي کافي براي برنامه‌ريزي وجودندارد و از سويي شتاب اجراي امور پروژه، برنامه‌ريزان را در فشار قرارمي‌دهد تا سريع‌تر برنامه‌هاي مناسب را تهيه‌کنند. سفارش‌گذاري اقلام Long Lead Time در پروژه يکي از اين اموراست.

جلو رفتن پروژه، بخش‌هاي مختلف را ريزکنند و به‌اقلام مناسب بشکنند. به اين روش Moving Wave Planning مي‌گويند و در آن برنامه‌ريز، به‌تدريج و منطبق با زمان پروژه و اطلاعات دريافتي برنامه را تکميل‌تر مي‌کند.


/ 6 نظر / 57 بازدید
عمران

سلام ميدونی ارواح مقدس چشمه های شفا هستند شفای دهنده الهی کيست ؟

محمد

ی فرمش کاملاٌ مشخصه و زیاد نیاز به توضیح نداره .فقط یادتون باشه که مشخصات واقعی بزنین در قسمت free Gift مدل انتخابی رو وارد کنین و به referral id که جلوش یه کدی نوشته دست نزنین و در آخر terms and conditions رو تیک بزنین و دکمه register رو بزنید اگه مشخصات رو کامل وارد کرده باشین یه میل به شما میزنن و با کلیک روی لینکی که فرستادن کد شخصی شما که با اون میتونین عضو گیری کنین (مثل لینک بالا و افراد باکلیک رو اون و عضو شدن زیر گروه تو حساب میشن) و محصول انتخابی شما نشان داده میشود. و در دومین میلی که به شما میزنن لینکی هست که وقتی روی آن کلیک کنی میتونی وارد حسابت بشی. در قسمت user name آدرس میل و قسمت passvord کلمه عبور انتخابی رو وارد میکنی و وارد حساب میشی میتونی تعداد زیر مجموعه هاتو ببینی یا محصول انتخابی رو عوض کنی. کسایی که تا حالا از این سایت دریافت داشتن رو ببینی یا مشخصاتتو عوض کنی و............ نکته: وقتی یه نفر به عنوان زیر گروه تو حساب میشه که ثبت نامش کامل بشه و یه نفر زیر گروه بگیره یا از این سایت خرید کنه(که این ماله خارجی ها

محمد

موبايل رايگان سلام دوستان حتمآٌ اینو تا آخر بخونید ضرر نمیکنی به امتحانش میرزه البته خودمم دارم امتحان میکنم. گوشی های مدل جدید مارک های Motorola,Nokia,Sony Ericsson,LG,Samsung و Mp3 player وGaming(با حق انتخاب مدل ومارک) را به صورت رایگان دریافت کنید. فقط کافیه اینو کامل بخونی یکم وقت بزاری روش کار: روی لینک زیر کلیک کنید http://www.xpango.com?ref=90543251 وقتی سایت کاملاٌ باز شد یکی از gaming|mobile|mp3 را انتخاب کنید. بعد در بالای صفحه یک گزینه وجود داره به اسمgifts روی اون کلیک کنید مثلاٌ روی mobile کلیک میکنید و بعد gifts رو میزنین صفحه ای باز میشه که مارک های مختلف گوشی با مدل های مختلف رو نشون میده روی هر کدوم که موس رو نگه دارید مدلشو نشون میده ونشون میده که چندتا زیر گروه میخواد(زیر گروه=تعداد آدمایی که تو باید به سایت معرفی کنی و عضو شن) اگه روش کلیک کنی یه سری امکاناتشم نشون میده حالا مدل مورد نظرتو انتخاب کردی باید ثبت نام کنی تو سایت بالای صفحه روی SIGN UP کلیک کن حالا باید فرم ثبت نام رو

آريو

با سلام و تشکر از ویلاگ بسیار مفیدتان درخواست داشتم٬ در صورتی که وبلاگ پندار-نيک را مفيد دانستيد٬ آنرا از حمايت های خود٬ بی نصيب نگذاريد. وبلاگ پندار-نيک٬ در راستای معرفی هر چه بيشتر اهميت و نقش انديشه در حرکت و جهت گيری آدمی٬ و ارائه راهکارهایی در این زمینه٬ از نظرات و آراء بزرگان و انديشمندان٬ بهره می جوید. اميد که با ياری پروردگار و حمايت شما دوستان و همراهان گرامی٬ قادر شوم٬ اندکی از وظيفه خطير خود درين راستا را به انجام رسانم. پيروز باشيد.

آدینه بوک

با سلام سیستم تبادل لینک آدینه بوک راه اندازی شد. موفق باشید.

جواد تنها و بي کس

با سلام و خسته نباشید اگر ميخواهيد درآمدي كافي داشته باشيد و اگر ميخواهيد درآمد مطمئن و قانوني مطابق با قوانين نظام جمهوري اسلامي ايران داشته باشيد كافي است به آدرس هاي اينترنتي نوشته شده در وبلاگ سري بزنيد و ثبت نام كنيد لازم به توضيح است كه در صورت وجود هر گونه سؤال در ارتباط با ثبت نام ، با ايميل بنده در ميان بگذاريد. فقط جرات ميخواهد اگر داری ياعلی